petdostlarimiz

Tüm evcil hayvan sahiplerinin sorularına ve sorunlarına cevap bulabileceği pet forum sitesi
 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Yeni Köpek Alırken

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 63
Yaş : 26
Kayıt tarihi : 01/09/08

MesajKonu: Yeni Köpek Alırken   Salı Eyl. 30, 2008 12:14 pm

1Köpek Sahibi Olmak:
Evinize bir köpek almak hayatınızı değiştirir! Eğer bir köpeğin arkadaşlığının beraberinde getireceği sorumluluklara ve onun ihtiyaçlarını karşılamaya hazır değilseniz köpek bakmak size göre değil demektir. Hem bugünkü yaşam tarzınızı, hem de gelecekte nasıl yaşamak istediğinizi gözönünde bulundurup evinizi bir köpekle paylaşmaya hazır olduğunuza karar verdiğinizde nasıl bir köpek istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Bir köpeğin ihtiyaç duyacağı yürüyüş egzersizi, mama, taranma ve ilgi düzeyi, köpeğin şekline ve tabiatına (ırkına) bağlıdır. Boyut herşey değildir. Bazı küçük köpekler daha iri akrabalarına oranla çok daha fazla egzersiz talep edebilirler.
Arkadaşlar, bakamayacaksanız hiç başlamayın. Yavruyken eve alıp büyüdüğünde sokağa bırakırsanız, o zaman ona iyilik yerine kötülük etmiş olabilirsiniz, dışarıda nasıl yaşanacağını öğrenmeden büyümek iyi birşey değil! Hele hele bazı belediyelerin başı boş köpeklere kötü davrandıklarını biliyorsak...
Bahçeniz yoksa, apartman dairesinde orta veya büyük ırk köpek beslenmez. "Ne olacak, herkes bakıyor işte" demeyin lütfen... Her gün 40 km koşması gereken bazı arkadaşlarımız var, eviniz 40 km² ise olabilir tabi

2.Gerekli Şeyler:
Evinize bir köpek getirmeden önce uygun ekipman ve aksesuarları satın almalısınız. Ona bir yatak ve çeşitli oyuncaklar almalısınız. Mama kapları yerde kaymayan cinsten olmalıdır, fırça ve taraklar köpeğinizin tüy yapısına uygun olmalıdır. Hazırda bulundurmanız gereken diğer aksesuarlar arasında bir boyun tasması, bir gezdirme kayışı, isimlik ve gerekiyorsa ağızlık (bekçilik içgüdüleri çok kuvvetli ırklar için) bulunmaktadır.

Yatak
Köpeğinizin boyutlarına uygun yuvarlak puf yataklar yumuşak ve hafif oldukları, vücut sıcaklıklarını korudukları ve kolay yıkandıkları için idealdir.

Sepet
Çiğnenmeyen plastik sepetler kolay temizlendikleri ve diğer sepetlere oranla daha dayanıklı oldukları için idealdir. Sepetin altına kapalı kısmına denk gelecek yükseklikte ve zeminini tam kaplayan, yıkanabilir bir şilte koyunuz.

Tüy Bakımı
Kısa ve ince bir tarak ile deriye yakın ince ve yumuşak tüyler taranır, metal bir tarakla ise kalın ve uzun tüylü köpeklerin düğümleri açılır, tüylerin arasına kaçan pislikler çıkartılır. Köpeğinizin ırkına uygun bir fırça kullandığınızdan emin olunuz.

Mama ve Su Kabı
Her köpeğin kendi özel mama kabı olmalı ve daima temiz tutulmalıdır. Ağır seramik bir kap veya kenarları kaymasın diye lastik ile kaplanmış paslanmaz çelik kaplardan kullanınız. Mama kabının yanında her zaman bir su kabı olmalı ve günlük olarak tazelenmelidir.

Çiğneme Kemikleri
Bütün köpekler çiğnemekten hoşlanırlar. Çiğneme kemikleri hem çeneyi kuvvetlendirir, hem de dişlerin temizlenmesinde yardımcı olur.

Çiğneme Oyuncağı
Lastik çiğnenebilir oyuncaklar yerde sektiklerinde köpeğinizin kovalama içgüdüsünü uyaracaktır.

Ses Çıkartan Oyuncaklar
Çiğnendiğinde ses çıkartan oyuncaklar köpeğinizin avlanma içgüdüsünü uyaracaktır. Yutulabilen oyuncaklara dikkat!

3.Yavru Köpek Seçimi:
Veterinerlik alanında önleyici ilaç, beslenme ve kanser vb. hastalıkların tedavisindeki ilerlemeler sayesinde çok muhtemel önünüzdeki 14 veya daha fazla yılı köpeğinizle birlikte geçireceksiniz.
Köpeğinizi seçerken sadece bugünü değil, önünüzdeki bu zaman içinde değişebilecek yaşam şeklinizi de gözönünde bulundurun. Daima parlak, tetikte duran ve sağlıklı yavruları seçin. Mümkünse yavruyu annesiyle birlikte görün. Yavru köpekler 8 haftalık olana kadar anneleriyle kalmalıdır.
Gözler temiz ve parlak olmalı, herhangi bir akıntı olmamalıdır. Kulakların içi pembe olmalı, kötü kokmamalı, kene dışkılarına işaret olan kabuklaşma ve kir olmamalıdır. Derisi yağlı olmamalı, pul pul görünmemelidir. Yaralar ve şişlikler olmamalıdır. Tüyleri sıkı olmalı, okşandığında dökülmemelidir. Damakları pembe ve kokusuz olmalıdır. Bazı ırklarda dişler makas gibi birleşmelidir. Anal bölge temiz ve kuru olmalıdır. İshal izleri veya cinsel organlardan akıntı kalıntıları olmamalıdır. Ellerinizle yavru köpeği havaya kaldırdığınızda sağlam durmalı ve tahmininizden daha ağır olmalıdır. Eğer gevşemiş duruyorsa büyüdüğünde rahat tavırlı bir yetişkin olacağına dair bir işaret olabilir.
Annelerinin olduğu bir ortamda yavrular arasından birini alacaksanız, yavruların birbirleriyle olan ilişkilerini gözlemleyin. Buyurgan ve çok aktif yavrular büyüdüklerinde sıklıkla baskın yetişkin, itaatkar ve miskin yavrular ise sıklıkla özgüvensiz yetişkin olurlar. En iyi pet bu uç noktaların arasında davranış sergileyenlerden olur.

4.İlk Tanışmalar:
Evinize ilk getirdiğinizde ortama alışması için ona zaman tanımalısınız. Bu süre içinde evinizin bir odasında kalmalı ve yavaş yavaş etrafını keşfetmelidir, ancak korkmaması için yalnız da bırakmamalısınız. Mümkünse üstü açık bir kafesin zeminini kazalara karşı gazeteyle kaplayarak içinde ona su, mama, çiğneme oyuncağı ve rahat bir yatak bırakmalısınız.
İlk günlerde size gelmeden önce beslendiği mamayla beslenmeli, mama değişikliği yuva değişikliğiyle çakışmamalıdır.
Üstü açık zemini gazete kaplı bir kafes, köpeğinize güvenlik duygusu vermenin yanısıra sizin bulunmadığınız zamanlarda dahi köpeğinizin gazete kağıdıyla tuvalet eğitimine katkısı olacaktır.
Yetişkin köpeğiniz eve yeni bir yavru getirmenize kızabilir. O nedenle ilk birkaç karşılaşmalarında dikkatli olun. Yavru köpeğiniz uyurken yetişkin köpeğinizin onu araştırmasına izin verin. Kediler ve köpekler ilk karşılaşmaları tehditkar olmadığı sürece barış içinde ve birbirlerine arkadaşlık ederek yaşayabilirler. Evdeki kedinizi köpeğinize, köpeğiniz uyurken tanıştırın.
Yavru köpeğiniz içgüdüsel olarak her karşılaştığı yeni objeyi koklayarak veya çiğneyerek tanımak isteyecektir, o nedenle kırılabilir tüm eşyalarınızı bir süre için ortadan kaldırın ve köpeğinizin elektrik kabloları vb. tehlikeli olabilecek şeyleri çiğnemelerine izin vermeyin.

4.Evde Eğitim:
Köpekler doğal olarak temiz hayvanlar olup, uyudukları alanları isteyerek pisletmezler. Bildikleri yerlere rutin bir şekilde işemekten hoşlanırlar. Bir köpek sahibi olarak bu yerlerin (evde önce gazete kağıdı, daha sonra çimenler ve su giderleri) nereleri olacağına siz karar verebilirsiniz. Köpek dışkıları nahoş ve sağlık açısından da küçük de olsa riskli oldukları için köpeğinizin dışkılarını arkasından toplamalısınız.
Gazete Eğitimi

Bir köpeğin bağırsaklarını ve sidik torbasını boşaltma isteği genelde yedikten, içtikten, oynadıktan ve uyandıktan sonraki zamanlarda gelir. Yavru köpekler birkaç saatte bir kendilerini rahatlatmak durumundadır, o nedenle bir köpeğin ev eğitimi olana dek birkaç kaza olması çok muhtemeldir.

Yavru köpeğinizin bağırsaklarını veya sidik torbasını boşaltmadan önce vereceği tek sinyal yeri koklamak olacaktır. Bazı yavru köpekler koklamanın yanı sıra aynı yerlerde hızlı hızlı dolaşırlar. Bu durumda yavru köpeğinizi uygun bir yere koyabilmek için sadece birkaç saniyeniz olacaktır.

Köpeğinizi çabucak tutup gazete kağıdı üzerine koyun. Gazete kağıdı hem ucuz, hem kolay bulunabilir, hem de emicidir. Kirlenmiş gazete kağıdından bir parçayı daha sonra köpeğinize kendi kokusunu anımsaması ve aynı yere tekrar yapmasını cesaretlendirmek için saklayın.

Gazete kağıdının üzerine yaptığında yavru köpeğinizi överek sevin. İstemediğiniz bir yere yaptığında cezalandırmayın, burnunu pisliğe sokmayın. Her iki hareket de anlamsız olup, yavru köpeğinizin sizden korkmasını sağlamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Kaza ile yapılanları koku yok eden dezenfektanlar ile temizleyin, ancak amonyak içeren ürünler kullanmayınız, çünkü yavru köpeğiniz amonyak kokusunu kendi çişiyle karıştırabilir.

5.Köpeği Kucağa Almak:
Okşanmak ve taranmak bir köpek için rahatlatıcı olmasının yanısıra kontrolün de insanlarda olduğunu öğretir. O nedenle yeni bir köpeğe olabildiğince çok dokunmalısınız.
Köpeğinizi kucağa alınıp taşınmaya alıştırmalısınız. Büyük köpeklerin dahi zaman zaman kaldırılması gerekebilir, o nedenle en iyisi daha yavruyken alıştırmaktır. Yabancı bir köpeğe yaklaşırken daima dikkatli olun. Sevilmeye alıştırılmış eğitimli bir köpek dahi yabancıları ayırt edebilir.
Köpeklerle çocukları tanıştırmak

Arkadaş canlısı köpekler dahi, örneğin Golden Retriever, çocuklarla yetişkin birinin yanında tanıştırılmalıdır. Köpekler yetişkin bir insan tarafından okşanmaktan hoşlansalar da, çocukların hızlı ve dengesiz hareketlerine alışık olmayabilirler.
Çocuklar ailenin köpeğinin bakımına yardım edebilirler. Eğlenceli bir görev seçerek, örneğin taramak, beslemek veya yürütmek (daima bir yetişkin gözetiminde), çocukların köpekleriyle daha yakın bir ilişki kurması sağlanabilir.
Büyük bir köpeği kucağa almak

Köpeği kaldırmadan önce onunla konuşarak güven tazeleyin. Doğal içgüdüleriyle ilgili şüpheniz varsa mutlaka ağızlık takın. Bir kolonuzu göğsüne (ön patilerinin önüne), diğer kolunuzu poposunun altına (arka patilerinin arkasına) yerleştirin. Dizlerinizi bükerek köpeği göğsünüze doğru çekin. Sırtınızı düz tutun. Köpeği sıkıca tutarak kaldırın. Sinirli bir köpeği kaldırabilmek için onun başını sevecek ve onunla konuşacak bir yardımcıya ihtiyacınız olabilir. Köpeğiniz kaldırılmaya yavruyken alıştırılmalı ve kucaktan kurtulmaya çalışmamalıdır. Panik olursa onu yere bırakın.
Küçük bir köpeği kucağa almak

Ona güven vererek bir elinizi ön patilerinin arasından göğsüne, diğer elinizi arka patilerinden poposuna doğru tutun. Bu şekilde onu kontrol etmeniz kolaylaşır ve debelenmesine engel olursunuz. Köpeği kaldırırken bir elinizi göğsüne doğru kaydırın, diğer elinizle de arka patilerinin altından poposuna doğru kavrayın. Bu durumda köpeğiniz kucağınızdan atlamaya çalışmayacaktır.
Bir köpeğe yaklaşmak

Tanımadığınız bir köpeğe yaklaşırken dikkatli olun. Ani hareketlerde bulunmayın. Köpeğin yüz hizasından koklaması için ona elinizi uzatın. Yukarıdan aşağı doğru yapmaktan kaçının, çünkü bu gözdağı veren bir jesttir. Eğer köpek ise ve bariz korku ya da saldırganlık işaretleri vermiyorsa, artık sevilebilir. Başına vurmayın, çünkü bu baskınlık ifade eden bir jesttir.

6.Tasma Ve Kayışlar:
Köpeğiniz olduğunda mutlaka tasmanız ve kayışınız olmalıdır. Tasmayı üzerine isimlik takılı olarak sürekli boynunda bırakın. Köpeğiniz başlangıçta bunu yadırgayabilir, ancak kaybolursa kimliğinin anlaşılması için tasma+isimlik gereklidir. Köpeğinize ve size en uygun tasma, zincir, göğüs tasması ve ağızlığı seçin. Bütün köpekler erken yaşlardan itibaren tasma ve kayışla dolaştırılmaya eğitilmelidir. Greyhound ve Whippet gibi zarif ve uzun boyunlu köpekler için özel geniş tasmalar, Yorkshire Terrier'leri gibi küçük köpekler için ise ince tasmalar uygundur.
Tasma ve kayış seçimi

Tasma ve kayışlar kalite, fiyat ve yararlılıkla ilgili olarak çok çeşitlidir. Genelde naylon, deri veya ipten yapılır. Saç örgüsü ve merdaneden geçirilmiş deri ürünler rahat ve uzun ömürlüdür. Naylon ürünler sağlam, esnek ve daha ucuzdur. Uzayıp kısalan otomatik kayışlar çok pratiktir, köpeğe sıradan kayışlara göre daha özgür bırakır, ama kontrol hala sahibindedir.

8 haftalık yavru ikenden itibaren köpeğinizin tasma giymeye alışmasında büyük yarar vardır. Tasmayı her gün kısa bir süre köpeğinize takmakla başlayın. Kendi başına kalacağı zamanlarda tasmayı çıkartın.

Köpeğinizin kayışla ilk yürüyüşü evinizde yapılmalıdır. Bu şekilde dışarıda yapılacak yürüyüşün daha az stresli olması sağlanır. Kayış daima dışarıda yapılacak eğlenceli bir yürüyüşün sembolü olmalı ve hiçbir zaman cezalandırmak için kullanılmamalıdır.
Tasma takılması

Daima köpeğinizin boynu için doğru uzunlukta tasma kullanın. Tasmanın boynuna düzgün oturduğu ve içine tüylerinin sıkışmadığından emin olun. Tasmayı çok sıkı bağlamayın. Takılmış bir tasmanın altından iki parmağınız geçecek kadar boşluk olmalıdır. Böylece köpeğiniz asıldığında canı acımayacak ama sadece rahatsız olacak, ancak acil bir durumla karşılaştığında da başını tasmadan kendi başına kurtarabilecektir.
Göğüs tasması ve ağızlıklı kayış

Göğüs tasması köpeğiniz yürütülürken korktuğunda veya kuvvetli çektiğinde boynuna basınç gelmemesini sağlar. Hafif bir göğüs tasması küçük ve orta ırk köpekler için uygun iken büyük köpekleri kontrol edebilmek için ağızlıklı kayış düşünülmelidir.

Kayışın ağızlığa köpeğin çenesinin altından bağlandığı bu özel ağızlık, köpek kayışı (ve sizi) öne doğru çektiğinde ağzını kapalı tutmasını sağlar. Sokakta kontrol edilmesi zor büyük köpekler için idealdir.


En son Admin tarafından Perş. Ekim 02, 2008 6:15 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://petdostlarimiz.yetkinforum.com
admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 63
Yaş : 26
Kayıt tarihi : 01/09/08

MesajKonu: Geri: Yeni Köpek Alırken   Salı Eyl. 30, 2008 12:14 pm

7.Oyun Ve Egzersiz:
Her yaş ve boyuttaki köpekler birbirleriyle, insanlarla ve objelerle oynamaktan hoşlanırlar. Köpeğin düşünsel ve fiziksel aktiviteleri kısıtlanırsa, enerjisini zarar verici ve kabul edilemez davranışlarda bulunarak boşaltır. İhtiyaç duyulan egzersiz, köpeğin ırkına, yaşına ve sağlık durumuna bağlıdır, ancak bütün evcil köpeklerin her gün kayışlarından serbest bırakılarak bir süre özgürce koşmalarına izin verilmelidir. Bazı objeleri geri getirmeyle ilgili olarak köpeğinizi eğitiebilirseniz, bu ihtiyacı kısaltabilirsiniz. Köpeğinize birkaç oyuncak alırsanız, yokluğunuzda dahi aklını ve duyularını kendi kendine uyarma şansı olacaktır.
Oyun Oynamak

Köpeğinizle oynamanız onun üzerindeki otoritenizi arttıracaktır, çünkü oyuncakların oraya buraya atılması için size ihtiyacı vardır. Oyunlar sizin zamanınızı daha iyi kullanmanıza da yardımcı olur, çünkü onun aktivitelerini daha kısa bir zamana konsantre etmiş olursunuz.
Kayışsız Koşmaca

Spanieller gibi bütün aktif ırklar günlük fiziksel aktivitelerden hoşlanırlar. Köpeğiniz sözünüzü dinleme eğitimi almış ise onu izin verilen alanlarda enerjisini boşaltabilmesi için düzenli olarak serbest bırakmalısınız.
Yürüyüşe Çıkmak

Günlük olarak serbest bıraksanız dahi sık sık köpeğinizi tasma ve kayışlı olarak yürüşe çıkartın. Otomatik uzatması olan kayışları tercih edin.
Oyuncak Çiğneme

Oyuncakları olan bir köpek sahibi yokken dahi aklını ve duyularını uyarabilir. İnsanlarla oynamadıkları ve içerde kalmak zorunda oldukları zamanlarda çiğneme oyuncaklarıyla eğlenebilirler.
Birbirleriyle Oynama

İnsanlar gibi köpekler de yetişkin olduklarında dahi birbirleriyle oynamaktan hoşlanırlar. Oyuncakları paylaşabilir, bir ucundan biri diğer ucundan öbürü çekiştirebilirler.
Top ve Çekiştirme Oynunu

Kovalamaca oyunları köpeğinizin doğal köpek davranışlarını uyarır. Örneğin bir topu kovalarken doğada avlarını kovalıyormuş hissine sahiptirler. Çekiştirme urganıyla ip çekmece oynadığınızda köpeğinizin kazanmasına asla izin vermeyin, çünkü o zaman sizden üstün olduğunu düşünebilir.

8.Köpek Ve Bahçe:
Köpekler tercihen sahipleri veya başka köpeklerle günlük olarak dışarıda dolaşmak isterler. Dış ortam aktiviteleri köpeğinizin duyularını uyarır, ancak kendi başlarına köpekler için tehlikeli olabilir. Kontrolü tekrar kolayca ele alabileceğiniz yerler dışında köpeğinizi tek başına serbest bırakmayınız. Köpeğinizin tek başına sokaklarda dolaşması onun için bir tehlike, komşularınız için de nezaketsizliktir. Çalışan köpekler techizatlı bir kulübede açık havada bakılabilir, ancak düzenli olarak fiziksel aktiviteler için serbest bırakılmalıdır.
Bahçede bırakacağınız zamanlarda bahçenizden kaçmasının mümkün olmadığından ve bahçenizde onun için tehlikeli olabilecek nesneler olmadığından emin olun. Yüksekçe bir çit işinizi görecektir. Bahçedeki en büyük tehlike dışarı kaçma olasılığıdır. Sağlam kilit, çit, sürgü ve menteşeler kullanın. Çitleri delik ve yırtıklara karşı kontrol edin, çöp tenekeleri ve bahçenizle ilgili kimyasaları kapalı bir dolapta tutun. Kullanılan bir barbeküden köpeğinizi uzak tutun. Çiçek saksılarınızı devrilebilir şekillerde tutmayın. Bahçenizin belirli bir bölümünde (çimlerin kötü olduğu veya kumluk bir alan) tuvaletini yapması için onu eğitin. Yaz günlerinde arada bir bahçede geceleyebileceği açık bir kulübe alın.
Birçok bahçe bitkisi (zakkum, baldıran veya ağıotu, porsuk ağacı, zambak, sarmaşık, mantar) köpekler için zehirlidir ve bu tür bitkileri yemeleri engellenmelidir.

9.Seyahat Ve Tatiller:
Köpeğinizle seyahat eğlenceli olabilir, ancak dikkatli bir planlama gerektirir. Eğer kendi aracınızla seyahat edecekseniz, arabanızın techizatlı olması gerekir. Birkaç saatte bir durmalı, köpeğinizin hareket etmesini, su içmesini ve rahatlamasını sağlayın. Güneşli veya sıcak havalarda köpeğinizi arabada kesinlikle bırakmayın. Köpekler vücut sıcaklıklarını kontrol etmekte zayıftır ve ölümcül sıcak çarpmasıyla insanlardan daha kolay ve daha hızlı karşı karşıya kalırlar.

10.Köpek Sahibinin Sorumlulukları:
Bir köpeğin sevgisi, sadakatini ve arkadaşlığını paylaşmak ve yaşamak sadece onun bakımını değil, ailenizin, arkadaşlarınızın ve komşularınızın yaşam kalitesini koruma sorumluluğunu da beraberinde getirir.
Bir köpeğin yaşam standartlarını sahibi belirler. Yerel yasalara uymanızın yanısıra köpeğinizin yaralanmasını, zarar görmesini veya hastalanmasını önlemek sizin görevinizdir.
Köpekler sosyal hayvanlardır ve ona ailenizin bir ferdi gibi davranmalısınız. Diğer köpeklere ve insanlara karşı güvenilir, iyi huylu ve sosyal olması tamamen küçük yaşlardan itibaren sizin vereceğiniz eğitime bağlıdır.
Eğitimin Önemi

Pati uzatmak boyun eğmenin işaretidir. Bütün iyi huylu evcil köpekler sahiplerinin emirlerine uymaya eğitilmeli, yabancıların yanında sakin ve uyumlu olabilmelidirler. Bazı büyük köpekler insanlardan daha güçlüdür ve eğitilmezler ise tehlikeli olabilirler.
Köpek Muhabbeti

Köpekler birbirlerine sataşmadan ve isteyerek birlikte oturabilmeleri için eğitilmelidir. Erken yaşlarda sosyalleştirme köpeğinizin başka köpeklerle biraraya geldiğinde rahat ve sakin olmasını sağlayacaktır. Kalabalık şehir hayatında her gün başka köpeklerle karşılaşacak köpekler için bu eğitim zorunludur.
Veteriner Seçimi

Bütün köpekler periyodik olarak veteriner kontrolünden geçmelidir. Solucan ve parazitlere karşı 3 ayda bir hap almalı veya aşı olmalıdır. Bulaşıcı hastalıklara karşı yıllık aşıları tam olmalıdır.
Veterinerizi evcil hayvanları olan arkadaşlarınızın tavsiyelerine ve tecrübelerine göre seçebilirsiniz. Veterinerinizi günün 24 saati arayabileceğiniz telefon numaralarını yanınızda taşıyın
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://petdostlarimiz.yetkinforum.com
 
Yeni Köpek Alırken
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
petdostlarimiz :: Köpekler :: Köpekler Genel-
Buraya geçin: